Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jak powstaje prognoza pogody?


Jak powstaje prognoza pogody?
Sprawdzenie prognozy pogody na następny dzień stanowi niemal odruchowo wykonywaną czynność większości ludzi. Planując wycieczkę lub dłuższy urlop, z niepokojem obserwujemy dostępne w telewizji i internecie mapy prognozujące pogodę z kilkudniowym wyprzedzeniem. Czy robiąc to kiedykolwiek zastanawialiśmy się w jaki sposób informacje o pogodzie trafiają do odbiorcy?
Skąd pochodzą dane dotyczące pogody?
Komunikaty o przewidywanej pogodzie, które otrzymujemy za pośrednictwem mediów, stanowią efekt pracy meteorologów, którzy wykorzystują modelowanie numeryczne prognoz, dane na temat aktualnej sytuacji synoptycznej oraz informacje ze stacji pomiarowych i na ich podstawie wyciągają wnioski dotyczące pogody w ciągu najbliższych kilku dni.
Dlaczego prognozy pogody bywają zawodna?
Niezwykle istotnym zagadnieniem jest dokładność prognozy pogody. To oczywiste, że chcemy aby była ona jak najwyższa. Równie oczywistym jest fakt, że nigdy nie uda się przewidzieć pogody w sposób idealny. Dokładność prognoz zależy od wielu czynników, które w dużym stopniu są niezależne od człowieka, ponieważ dotyczą zjawisk zachodzących w przyrodzie. Mimo wszystko prognozy pogody z roku na rok są coraz dokładniejsze, a to za sprawą rozwijającej się technologii i specjalistycznej wiedzy.
Rozwój technologii a prognozowanie pogody
Analiza pozyskiwanych z różnorodnych źródeł danych staje się coraz łatwiejsza i dokładniejsza za sprawą rozwijającej się błyskawicznie komputeryzacji i technologii. Warto uświadomić sobie, że jeszcze kilkanaście lat temu prognozowanie pogody odbywało się dosłownie ręcznie, kiedy to trzeba było nanosić dane na mapy, analizować je na papierze i tak też wyciągać wnioski. Obecnie, dzięki progresowi technologicznemu czynności te wykonywane są przy pomocy komputera, zaś szczególnemu udoskonaleniu uległo wspomniane uprzednio modelowanie numeryczne prognoz.